Raspberry Pi 3 Dünyanın En Küçük Bilgisayarı

Raspberry Pi 3

Raspberry Pi 3 Dünyanın En Küçük Bilgisayarı

Raspberry Pi 3, dünyanın en küçük bilgisayarı olma niteliği taşıyan Raspberry Pi’nin taktını sallamaya hazırlanıyor.

Raspberry Pi 3 Model A+

artık çok daha küçük bir tasarımla piyasaya çıkıyor.

Boyutları yalnızca 65x56mm olan dünyanın en küçük bilgisayarının özellikleri aşağıdaki gibi listelenebilir:

Broadcom üretimi BCM2837B0 kodlu 1.4 Ghz, 4 çekirdekli 64 Bit işlemci

Dual-band 802.11ac Wi-Fi ve Bluetooth 4.2 Kablosuz Bağlantı Portları

512 MB Ram

1 Adet USB 2.0 Port

Türkiye’nin Raspberry Pi onaylı satıcısı olarak bilinen Samm Market’in yeni Raspberry modelini 192 TL’den satışa sunacakları belirtildi.

Proje bazlı bilgisayarın her an her yere taşınabileceği sadece cebinize atarak istediğiniz yerde kullanılabileceği düşünüldüğünde bu harika bir şey olarak düşünülebilir. Çünkü bilgisayarınızı bir cüzdan içine bile koyabileceğinizi yıllar önce söyleselerdi asla inanmazdınız.

Bir oda büyüklüğünde olan ilk bilgisayar düşünüldüğünde bilgisayar teknolojisinin hızla çağlar atladığı ve ne kadar küçüldüğü düşünüldüğünde gerçekten bunun harika bir şey olduğuna inanmalısınız.

Zaten günümüz cep telefonları içindeki yeri sadece bir bozuk para kadar yer kapladığından bilgisayarların ne kadar küçüldüğü gözlerimizin önüne seriliyor.

Akıllı saatler ve benzeri cihazların da birer bilgisayar olduğunu düşünürseniz bilgisayar teknolojisi belki de bugüne kadar 20 – 25 kez çağ atlamıştır.

Gelelim Raspberry Pi’nin neden önemli olduğuna. Proje bazlı uygulamalarda kullanılabildiği gibi 3d yazıcı, cnc tezgahları ve benzeri uygulamalar için de küçük boyutlarda bilgisayarların kullanımı hem yer açısından tasarruf sağlamakta hem de büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Bir 3d yazıcı kullanmak için size bir bilgisayar gereklidir. Bu bilgisayarın 3d yazıcınızdan 2 kat büyük olmasını tabi ki istemeyiz öyle değil mi? Bu durumda sadece 3d yazıcımızı kontrol etmek için 3d yazıcımızın üzerine bu bilgisayarı monte edebilir ve cihazla birleştirebiliriz. Bu sayede baskımızı almak için ekstra bir bilgisayara ihtiyaç duymayız öyle değil mi?

Bu cihazlarla birleştirilmek üzere çeşitli bileşenler elbette bulunmakta. Raspberry pi ile komplike olarak kuracağınız sistem ile bir çok proje uygulamasını gerçekleştirebileceksiniz.

Raspberry pi ile daha önce tanışmış olanlar zaten bu bilgisayarın sunduğu rahatlıkla birkaç yıldır tanışmış durumdalar. Şimdi ise Raspberry Pi 3 ile daha küçük boyutlarda işlerini kolaylaştırmaya devam edecekler.

Siz daha önce tanıştıysanız bize yorumlarda fikirlerinizi iletebilirsiniz.

Size sunduğumuz ürünler için aşağıdan mağazalarımıza ulaşabilirsiniz.

Morbere:https://www.morbere.com/magaza

N11:https://n11.com/magaza/morbere

Paylaş

Bir cevap yazın


Contact PersonWhatsApp Destek