Güvenlik Kamerası

Güvenlik kamerası

Güvenlik Kamerası

Güvenlik kamerası; iş yerlerinin, evlerin, site ve parkların, avm ve ortak kullanım alanlarının güvenliğini sağlamak, geçmiş olayları görüntüleyebilmek üzere kaydetmek ya da anlık izlenmesini sağlamak için en önemli teknolojik gereçlerden biridir.

Bu cihazlar izleme sistemlerine bağlanarak görüntüleri anlık olarak görüntülenmesini ve görüntülerin kaydedilmesini sağlar.

Bu sayede herhangi bir güvenlik zafiyeti olduğunda geçmişe dönük kayıtlar incelenerek suç teşkil eden unsurlar çözüme kavuşabilir ya da o an nerede olduğunuz ispatlanabilir.

Güvenlik kamerasının bir diğer kullanım alanı ise trafiktir. Kural ihlali, hız ihlali ya da kaza gibi durumlarda da kameraların görüntülerine başvurulabilmektedir. Ülkemizde bu konuda faaliyet gösteren mobese şirketleri güvenlik kameraları ile trafik konusunda bize yardımcı olmaktadır.

Güvenlik kamerası adından da anlaşılacağı üzere güvenlik açıklarını en aza indirmek üzere kullanılan kameradır. Güvenlik kamerasının gün ışığında ve gece karanlığında görüntüleme yapması için iki farklı modu bulunmaktadır. Gün ışığında normal aydınlatma ortamında renkli görüntüye sahip olan bu cihazlar zifiri karanlıkta da diğer moda yani gece görüş moduna geçerek ortamı aydınlatır. İnfrared lambalar sayesinde görüntüyü aydınlatarak siyah beyaz bir şekilde algılar.

Güvenlik kamerası kullanımı günümüzde bir çok alana yayılmıştır. Bu sayede suçun hem önlenmesinde hem de suç oluştuğu durumda faillerin ortaya çıkarılmasında önemli bir yer tutar.

Güvenlik kamerasının farklı amaçlarla kullanılması art niyetli bir davranış olarak karşımıza çıkabilmektedir. Yasa dışı bir şekilde delil niteliğinde gizli görüntü kaydedilmesi, kişisel gizliliği ihlal edecek şekilde kişisel ortamlarda kullanılması ise kanun dışıdır.

Güvenlik kamerası kullanımı ile ilgili çok önemli bir husus da görüntüleme yapılan alanda mutlaka bu alanda görüntü kaydı yapılmadığının kişilere yazılı bir şekilde belirtilmesi gerekliliğidir.

Herhangi bir iş yeri duvarında ya da bina girişinde “bu mekanda kamera ile 24 saat görüntü kaydı yapılmaktadır” ibaresini görmüşsünüzdür.

Neden bu yazıya gerek olduğunu hiç düşündünüz mü?

Bu yazı hukuki bir gerekliliğe karşılık yazılmaktadır. Bu yazıyı ya da benzer bir ibareyi bulundurmamanız durumunda görüntü kaydı yaptığınız için şahıslar tarafından hukuki olarak zan altında kalmanız mümkündür.

Herhangi bir şikayete konu olmamak için mutlaka mekanlarınızda bu yazıyı bulundurunuz.

Görseldeki Kamera Satışı İçin: https://urun.n11.com/guvenlik-kamerasi/q7-tech-analog-guvenlik-kamerasi-P301706360

Güvenlik Kamerası için Kablo İhtiyacınıza Yönelik Ürün: https://www.morbere.com/urun/100-metre-guvenlik-kamera-kablosu/

Paylaş

Bir cevap yazın


Contact PersonWhatsApp Destek