Eğitici Oyuncaklar

Eğitici Oyuncaklar

Eğitici Oyuncaklar

Eğitici Oyuncaklar, çocukların çevresindeki dünyayı tanıması ve kavramları öğrenmesi için oldukça önemli ve etkilidir. Bu oyuncaklar bir nesne şeklinde olabileceği gibi o nesneyi tanıtacak kavramlardan, şekillerden ve resimlerden oluşabilir.

Bir oyuncak piyanoyu örnek alacak olursak çocuklar için üretilmiş olan piyanolar üzerinde müzikal notaların çalınmasını sağlayan tuşlar olduğu gibi bazı hayvan ya da taşıtları tanıtan ve nesnenin sesini canlandıran tuşlar da olabilmektedir. Bu sayede çocuk müzik kulağını geliştirebileceği gibi hayvanların ya da taşıtların çıkardığı seslerle de tanışabilir. Hayvanları tanıtan bir piyanonun elimizde olduğun varsayarsak bu piyano üzerindeki bir civciv tuşunun civcivin sesini çıkardığı durumda çocuk civcivin görüntüsü ile sesini beyinde birleştirir, göz ve kulak koordinasyonuyla o hayvanı daha iyi tanır.

Bir tavuk, bir horoz, bir yumurta ve bir civciv bulunduran kavramların olduğu resimler olan bir oyuncakta ise bir tavuğun hayata nasıl geldiği, ne şekilde oluştuğu, ebeveyninin kim olduğunu ve hayatının ilerki döneminde neye dönüşeceğini öğrenebilir.

Eğitici oyuncaklar görsel, işitsel bir şekilde kullanılabildiği gibi dokuma ile de kavramları tanımakta yardımcı olacaktır. El göz kulak koordinasyonunu sağlayacak ve bu sayede çocuk gelişiminde faydalı olacaktır.

Bir çok kişiye göre oyuncak bir gürültü kaynağı, kalabalık ve rahatsız edici gözüyle görülmektedir. Ancak oyuncak çocuğun anne baba ile iletişiminde, oyunlarda öğrenmede çok önemli bir yer tutar.

Eğitici oyuncaklar

çeşitli metaryallerden yapılabilmektedir. Bazen sadece bir kağıttan, bazen plastikten, bazen kartondan, bazen metalden yapılabilir. Çocuğun yaşına göre metaryali seçmeniz gerekmektedir. Bebeklikten başlayarak her yaşa göre eğitici oyuncaklar bulunmaktadır. Tüm bu oyuncakların kullanımının güvenli olabileceği gibi güvenli olmayan durumlar da meydana gelebilir. Bu sebeple bazı oyuncakların yalnızca ebeveyn gözetiminde kullanılması önerilmektedir.

Eğitici oyuncakların yapılışı fabrikasyon olabildiği gibi el yapımı da olabilir. Sadece bir kaç teli bükerek oyuncak da yapılabilir, kağıt katlayarak da oyuncak yapılabilir.

Oyuncak denince akla bu yüzden sadece fabrikasyon ürünler gelmemelidir. Aklı eren bir yetişkin tarafından bir çok oyuncak çeşidi yapılabilir. Siz de ister bir oyuncak yapabilir ya da satın alabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın


Contact PersonWhatsApp Destek